O duchovním probouzení – interview s Eckhartem Tollem - II

Paula Coppel: To mi připomíná, že někteří lidé tvrdí, že ty nejlepší myšlenky je napadají ve sprše.

Eckhart Tolle: Samozřejmě že mnoho lidí se drží své upovídané mysli i ve sprše, ale někteří si sprchu dokáží skutečně užít a prožijí momenty ticha a prostorovosti, takže jim třeba vyvstane nějaká originální myšlenka či nápad. Je třeba být schopen dostat se do dimenze bezmyšlenkovosti, aby se myšlenky nabily silou, a to znamená být plně bděle přítomen tady a teď.

tolle9.jpgKdyž jsi ve spojení s Přítomností, cítíš se být doma, ať jsi kdekoliv. Když v ní nejsi, je jedno kam se vydáš, vždy budeš mít pocit, že něco není zcela v pořádku. I dokonce tzv. ideální situace tak mají svá omezení. Můžeš si třeba říct: „Chci být jako Oprah.“ A když budeš jako ona, zjistíš, že už nejsi sama sebou, že nemůžeš ani nakupovat nebo jít na procházku, aniž bys nebyla obléhána. Takže je tu v životě najednou nějaké omezení a mysl ti klidně řekne „kéž by se to nikdy nestalo.“

Paula Coppel: Jak probíhá vztah mezi dvěma probuzenými lidmi?

Eckhart Tolle: Je prost očekávání, že ten druhý by tě měl naplňovat nebo tě činit šťastnou. Když se oprostíš od podobných požadavků, zavládne otevřenost, ve které se jednoduše můžeš z toho druhého těšit a přijímat i jeho limity. Každá lidská bytost žijící v těle je omezená. Můžeš se vdát třeba za Buddhu a po pár měsících zjistíš, že i lidská forma Buddhy je podmíněná. Mohou se vyskytnout věci, na které bude tvá mysl reagovat, a budou tě na Buddhovi iritovat. „Proč tam pořád jen tak sedí?“

Jakmile dokážeš přijmout podmíněnost toho druhého, nastává tanec dvou forem a uvědomění, že esencí vztahu je prostor ve vztahu. Takže otázkou, kterou si máme neustále pokládat, je: „Je v tomto vztahu prostor?“ Prostor zde znamená dosaženou úroveň pozornosti či přítomnosti, nemyšlení. Takže, dokážeš se podívat na svého partnera a nemyslet? Neposuzovat? Dvě vědomé bytosti realizují esenci vztahu, což je přítomný prostor. I když je přítomen povlak egoismu, není pro tebe tak těžký či svazující, abys nedokázala vyciťovat esenci pod ním. Není nutné reagovat na egotický povlak. Když na něj nereaguješ, přestáváš ho posilovat.

Paula Coppel: Často ve svých knihách píšeš o vědomí zvířat. Myslíš, že zvířata jsou schopna vyššího stupně bdělosti než lidé?

Eckhart Tolle: Ne nutně vyššího, ale někdy říkávám, že zvířata jsou blíže Bohu než lidé. Jsou blíže zdroji. Lidé jsou více ztraceni ve svých myšlenkových formách. Bytí je jim skryto kvůli vrstvě ega a mentálních forem. Nazývám zvířata „strážemi bytí“, obzvláště ta, která s lidmi žijí, protože pro mnoho lidí je právě kontakt se zvířaty tím, čím se dostávají k úrovni bytí.

Není našim určením vrátit se zpět na zvířecí úroveň, ze které jsme vyšli, ale vrátit se k čirému bytí transcendencí myšlení. Zvířata jsou na úrovni před myšlením. Neztratila se v myšlenkách. My se pozvedáme nad myšlení - a tam se znovu setkáváme, bez myšlenek. Spojuje nás silné pouto.

Vědomí zvířat se rovněž začíná měnit, když jsou v kontaktu s člověkem, který se dostal za myšlenky. Nejenom zvířata pomáhají nám, také my pomáháme zvířatům.

Paula Coppel: Jak nám to, že jsme více vědomí, může pomoci vypořádat se s tragédiemi, které zasahují do našich životů nebo se odehrávají ve světě? Hraje v tom roli víra, že dokonce i z tragédie může vzejít něco dobrého?

Eckhart Tolle: Ano, když se forma začíná rozpadat – ať už fyzická forma, nějaká vnější forma, životní situace, vztah, cokoliv – vždy je tu příležitost pro to, jít více do hloubky. Hloubkou myslím odhalení toho, čím jsi za formou. Někdy musí lidé strpět opravdu velkou ztrátu, aby je to dovedlo hlouběji.

Když se něco takového stane – úmrtí blízkých nebo tvá vlastní blížící se smrt – je to příležitost zcela se oprostit od ztotožnění s formou a realizovat podstatu toho, kdo jsi, či podstatu daného člověka, který trpí nebo je blízko smrti.

tolle10.jpgTo neznamená, že neprojevuješ soucit. Soucit má dva aspekty. Když se potkáváš s trpícím člověkem, pociťuješ na lidské úrovni empatii. Sdílíš jeho utrpení, protože má co do činění s pomíjivostí formy. Pokud je však toto jediná úroveň, na kterou dosáhneš, nedostala ses ještě za utrpení.

Na úrovni bytí zjišťuješ, kdo ve své podstatě za formou jsi a kdo ve své podstatě za formou je tato druhá osoba. Nejde o intelektuální zjištění, je to více tušení či pocit. Když se pak podíváš na druhého člověka a jeho utrpení, můžeš plakat, ale pod tím tu je mír a síla.

Mír a síla jsou také aspekty, které někdy vyvolávají léčení. Mohou vyléčit formu anebo mohou vyléčit druhého v tom smyslu, že se dostane do kontaktu se svými hlubšími úrovněmi bytí. To je ta nejdůležitější léčba – realizace toho, kdo jsi. Uzdravování na vnějších úrovních je také v pořádku, ale není to podstatou léčby.

Paula Coppel: Během webcastu s Oprah jsi řekl: „Svět tu není proto, aby vás učinil šťastnými. Je tu proto, aby vás učinil vědomými.“ Je toto nedorozumění kořenem tragédie člověka?

Eckhart Tolle: Lidé, kteří věří, že svět je tu proto, aby je uspokojil, musí nutně znovu dojít k neštěstí kdykoliv se střetnou se svou podmíněností. Neuvědomují si, že svět – a tím myslím cokoliv ve světě forem, fyzické formy, mentální či emocionální formy – jim nemůže poskytnout trvající naplnění či uspokojení anebo jim odhalit, kým jsou. Neuvědomují si, že to, co hledají, se nalézá na úrovni mimo formu, zatímco oni to hledají na úrovni forem, což vede k frustraci lidské existence.

Důležité je tedy uvědomovat si, že svět tu není od toho, aby tě dělal šťastnou. Když nepožaduješ, aby tě nějaká situace, místo nebo osoba činila šťastnou, tak je vlastně taková situace, místo či osoba docela uspokojující.

Paula Coppel: Tvé učení napomáhá globální transformaci vědomí. Jak vnímáš to, co se zde odehrává?

Eckhart Tolle: Obrovské množství lidí nyní prochází procesem probouzení, někteří v prvotních fázích, někteří v pokročilejších, a je nádherné to vidět. Zabere to nějaký čas, než se to prokouše přes ekonomické, politické a sociální struktury. Lidé, kteří řídí tyto struktury, mají tendence stále se zcela identifikovat s egem. Takže to může chvíli trvat, než se proměna dotkne třeba i politiků, ačkoliv kdo ví? Občas se relativně vědomí politici již objevují a jedná se o soudné normální lidi v porovnání s nevědomím politiků, kteří se objevovali dřív.

Paula Coppel: Nese v sobě fakt, že dochází k tomuto probouzení, i naději pro celý svět?           

Eckhart Tolle: Ano. Otázkou je, musí-li se staré vědomí udržovat tak dlouho, dokud se nezačne hroutit v chaosu a kolapsu? Anebo může povstávající nové vědomí postupně nahradit staré vědomí bez projevů nadměrné destrukce?

Neznám na to odpověď. Budeme si muset počkat. Vše, co můžeme udělat, je vzít do rukou odpovědnost za své vlastní životy.

 

 

 

 

 

 

převzato z - www.jogin.cz